Sok országban, környéken nem divat a függöny, és vannak olyan helyek, ahol magát az ablaküveget sem láthatjuk a zsaluktól. Nálunk azonban leginkább függönnyel védekeznek a túlzott napsütéstől. Ezen kelmék dekorációs szerepét kár lenne figyelmen kívül hagyni.
Mérete miatt a függöny meghatározó látványeleme a szobának. Hangoljuk össze a bútorok kárpitjával színében, stílusában. Ha nincs köztük mintás engedjük el a fantáziánkat, a sötétítőfüggönynek való dekoranyag éppen erre való.
Számtalan hagyományos és újszerű módja ismeretes a függöny felakasztásának, ez a karnistól és magától a textíliától is függ. A modern, fiatalos környezetbe kerülő anyagot fülekkel-gombokkal rögzíthetjük.
Elsőrangú alapanyagokból, kitűnő minőségben készíti bútorszöveteit és dekorációs textiljeit több török cég. A klasszikus és modem mintákat bemutató anyagok kollekciói 140 cm széles, poliészter-viszkéz összetételű anyagok formájában érhetőek el.
Egyre többen vágnak bele manapság a régi, fakeretes ablakaik cseréjébe, annak reményében, hogy ezzel javul a hő- és hangszigetelés, illetve, hogy a lakásuk/házuk ablakai innovatívabbak és könnyebben kezelhetőek lesznek ezután. A legtöbb esetben a csere eredménye elégedettséggel tölti el a háziakat, azonban érdemes arról is tájékozódni, hogy mivel járnak a munkálatok, nehogy valami váratlanul érjen, vagy nagyobb nehézségeket okozzon, mint ahogy számítottunk rá.
Tetőtér vagy akár egyszintes lak esetén a nappali bevilágítására korszakalkotó megoldással álltak elő a fejlesztők néhány éve. A fény szerelmeseinek – és ugyan melyikünk nem az – a normál tetőtéri ablak helyett ma már a gyártók és forgalmazók felülvilágító kupola formájában is állnak rendelkezésére.