Az Energia Klub egyik tanulmánya szerint a régebbi épületek hőveszteségének akár 10-25 százalékát is okozhatja nyílászáróik állapota. Korszerű nyílászárók beépítésével, vagy a meglévők tömítésével azonban ez akár a negyedére is csökkenthető. Ezáltal nemcsak az energiafogyasztás, de a por- és a zajszennyezés is csökken.
Ha a régi nyílászáró már olyan rossz állapotban van, hogy nem javítható, akkor csak az ablakcsere jöhet szóba. De először fel kell tegyük magunknak a kérdést: fát, vagy műanyagot válasszunk? Összességében elmondható, hogy a fa természetesen szebb és minőségibb anyag, de ma már műanyagból is legalább olyan megfelelő ablakokat, ajtókat lehet kapni.
Az ablakokon át távozó hőveszteség ellen leginkább a jó üvegezés véd, mindenképpen érdemes tehát két- vagy háromrétegű üvegezés mellett dönteni. Ha otthonunkat nyílt égésterű berendezésekkel (pl. cserépkályhák, kandallók) fűtjük, akkor ügyeljünk a lakóterek megfelelő légcseréjére!
A kormány egy lakás felújítási terv szerint uniós támogatást is igénybe venne. Szándéka szerint 500 millió eurót költene az elkövetkező években a lakások felújítására, azon belül pedig elsősorban fűtésük korszerűsítésére.
Ha aktuálissá vált az ajtók és ablakok cseréje egy lakásfelújítás során, vagy egy ház építése közben jön el a nyílászárók megvásárlásának pillanata, bizony számolni kell azzal, hogy egy nagyobb összeget fogunk kiadni.
A nyílászárókon sok minden múlik, többek között az a nem elhanyagolható tényező is, hogy később mennyire lesz télen meleg a lakásban, nyáron pedig mennyire sikerül megtartani a hűvösebb levegőt. Ezek után természetes, hogy mindenki igyekszik a jobb minőségű nyílászárók közül választani, ezeket azonban meg is kell fizetni.